SODYBA PRIE DVIKAMIENIO AŽUOLO Straipsnelyje:
- Protėvių Simono Noreikos(1855-1936), jo sūnaus Petro ir Teodoros Noreikų sodyba Kiaukų km., šalia Jėrubyno upelio, apie 1960 m.
Stanislava Noreikaitė Bendikienė su broliu Vladu Noreika, apie 1955 m.
Teodora Noreikienė su savo anūku, Vlado sūnumi Petru, apie 1970 m. Teodoros ir Antano Noreikų gyvenimas sodyboje Kiaukų k. pakraštyje XX a pradžioje susiklostė gana dramatiškai. Labai anksti, vos 40-ties metų sulaukęs 1920-aisiais mirė šeimos galva, vaikų tėvas Antanas Noreika. Liko 6 mažamečiai vaikai, kur mažiausiai dukrai Teodorai buvo tik 3 , vyriausiam sūnui Feliksui dar tik 10 metų. Taigi, septynerių metų laikotarpyje, šeši vaikai pametinukai ir mama, kuriai buvo tik 25-eri metai. Pasirinkimo nebuvo, reikėjo sunkiai dirbti, kad kaip nors šeimą išmaitinti, pagelbėjo daug aplink gyvenančių artimūjų ir nuostabios jos pačiosw charakterio savybės. Darbšti ir morališkai tvirta Teodora kad ir labai buvo sunku, naujos šeimos nekūrė, o save paaukojo vaikams. Ir jai pavyko savo šeimą pakelti. Tik prabėgus keliems metams, vaikai galėjo mamai padėti. Broliai ir seserys nuo jaunų dienų nebijojo jokių darbų o, atsilaisvinę nuo savosios žemės , uždarbiavo didesniuose apylinkės ūkiuose. Geros širdies, visus mylinti ir labai tikinti, šviesaus atminimo, mama ir močiutė, viena užauginusi ir išleidusi savo 6 vaikus, gyvenime mylėjo ir visus anūkus, kurių gausiai užderėjo Brokštėnuose, Kiaukuose, Obelyne ir kitur. Viso šeši jos vaikai padovanojo net 24 anūkus. Neeilinė gyvenimo našta, ir rūpesčiai močiutei Teodorai nesudarė salygų saugoti sveikatą, bet ir stipriai nepakenkė. Visuomet geros nuotaikos, pajuokaudama, rasdama bendrą kalbą su anūkais, jinai neatsisakydavo ir pasiūlyto stiklelio "vaistams". Įdomiausia ką dar prisimename, kad jau ir metuose būdama, patraukdavo ir dūmą. Tikėtina, kad gyvybingumą jai padėjo išlaikyti nuolatinis užimtumas, darbštumas ir begalinis tikėjimas į Dievą. Bažnyčią lankydavo kiekvieną šventą dieną, tuomet maldaknygė ir rožančius buvo jos darbo įrankiai.
"Aš ir į velnią tikiu..."sakė babūnė su jai būdinga energija, staiga paklausta, - ar ji tikrai taip smarkiai tiki į dievą. Tas jos atsakymas įstrigęs atmintyje jau 50 metų. Noreikų sodyboje, 2018 m
Noreikų sodyba iki šių dienų neišliko. Pagrindinis sodybos akcentas, Noreikų relikvija tapęs dvikamienis ažuolas, kad ir apdegęs, sulaukė šių dienų.
Tolima, netolima senovė Bronislava Noreikaitė (Kasiliauskienė) stovi dešinėje šviesiu kostiumėiu su drauge.
Teodora Noreikaitė (Petkienė)nuotraukoje stovi dešinėje su drauge.
Trys sūnūs broliai Noreikai iš Kiaukų km. beveik vienu metu tarnavo Lietuvos kariuomenėje.
Iš kairės: Vladas, Feliksas ir Juozas. Nuotraukos iš Vlado Noreikos šeimos albumo
Feliksas Noreika(1910-1983), Tauragė, 1936-IX-4. Nuotrauka dedikuota draugui Antanui Vilkanauskui iš Girininkų km. Iš Albinos Vilkanauskaitės Jokubauskienės nuotraukų rinkinio.
Nuotraukoje Lietuvos kariuomenės 9-oji karių kuopa Tauragėje. Būrio vadas Feliksas Noreika sėdi pirmoje eilėje centre, apie 1936 m. Nuotrauka iš Vlado Noreikos šeimos albumo.
Feliksas Noreika ir Antanas Vilkanauskas švenčia Naujuosius metus. Iš Aldonos Vilkanauskaitės (Žilienės) nuotraukų albumo.
Vladas Noreika(Felikso brolis) nuotraukoje kairėje, su Antanu Vilkanausku, apie 1936 m.
Iš Vlado Noreikos šeimos nuotraukų rinkinio.
F. Noreikos dukros Margaritos krikštynos Tauragėje, 1938m. Po atlaidų pievelėje poilsiauja LR kairiuomenės puskarininkis Feliksas Noreika(kairėje) su žmona Stase Lebrikaite ir dukra Margarita. Šalia draugų šeima: vyras su LR policininko uniforma kitose nuotraukose atrandamas tarp Kiaukų k gyventojų. Nuotrauka iš S. Pintverytės Linkienės rinkinio, apie 1939 m.
Feliksas Noreika Vokietijoje, 1948 m. "Toks aš išvykau iš Europos" jau gyvendamas Kanadoje parašė Feliksas artimiesiems ant nuotraukos. Feliksas nuėjo įdomų Kiaukų k. vaiko, Lietuvos kariuomenės puskarininkio ir emigranto gyvenimo kelią. Būdamas išsilavinęs ir prisiekęs Lietuvos patriotas, visada domėjosi Lietuvos likimu, nenutraukė ryšių su kraštiečiais, šeima ir gimine, rašė laiškus, siuntė nuotraukas seserei Stanislavai į Brokštėnus, savo broliui į Kiaukus. Karui baigiantis, artėjant neišvengiamai antrajai rusų okupacijai, F. Noreika pasitraukė į Vokietiją, vėliau emigravo į Kanadą. Tokiu būdu jam pavyko išvengti sovietinių represijų ir sunaikinimo. Felikso žmona su dukra visam laikui liko Lietuvoje.
Feliksas Noreika emigracijoje Kanadoje, Toronto mieste su savo pusbroliais.
Feliksas Noreika Kanadoje, apie 1970 m.
Feliksas Noreika Kanadoje sukūrė šeimą su Marija.
Felikso žmona Marija Noreikienė po vyro mirties 1983-iais metais, dar nugyveno ilgus metus. Duomenys, kuriuos surado ir atsiuntė Liudos dukra Lauryna Macijauskaitė apie Felikso žmoną:
Gimimo data: Sunday, July 16th, 1916, Mirties data: Friday, May 11th, 2012
Mirties vieta: Collingwood, Ontario, Canada. buvo pasarvota:
Lithuanian Martyrs' Church - Wasaga BeachSt. John's Lithuanian Cemetery.
Paskutiniu metu Marija Noreikienė gyveno Bay Haven slaugos namuose.
Mindaugas, Verutė, Petras ir Liuda Noreikai, gal 1956-tieji metai.
Noreikų šeima su močiute Teodora apie 1960-uosius metus.
Audėjų kursuose. Kazimiera Noreikienė stovi antroje eilėje antra iš dešinės.
Noreikų pasibuvimas su gimine pamiškėje, po Tūbinių atlaidų. Centre Stanislavos Bendikienės brolių Vlado ir Juozo Noreikų, pusbrolių Prano ir Zigmo Noreikų šeimos, kiti artimieji iš Kiaukų.
Noreikų giminėje krikštynos, Kiaukų km.
Juozo Noreikos šeima. Krokai, apie 1960 m.
Bronislavos Noreikaitės Kasiliauskienės šeima Deblių k., apie 1953 m.
Giminės susitikimas Stanislavos Noreikaitės Bendikienės šeimoje, Brokštėnų k., apie 1955 m. Iš kairės pirmas sėdi Bronislovas Budginas , Stanislava Noreikaitė Bendikienė, trečia Kazimiera Budginienė, ketvirtas Pranas Noreika(Stanislavos pusbrolis), penkta jo žmona apkabinusi švogerį Alfonsą Bendiką, centre tarp vaikų Prano Noreikos dukra, paskutinis stovi Stanislavos brolis Vladas Noreika. Nuotraukoje matomi visi Alfonso Bendiko vaikai, penki broliukai: kairėje antrame plane prie bičių avilio stovi Tomas ,mamai ant kelių sedi Augenijus, dešiniau Aloyzas, Benjaminas(Liudas), paskutinis vaikas dešinėje Alfonsas. Kazė ir Vladas Noreikai, Kiaukų k.,
Vladas Noreika, sodybą paveldėjęs iš mamos Teodoros, plataus akiračio,gerbiamas už savo charakterio savybes. Su savo brolio Juozo šeima, su pusbroliais ir jų šeimomis, dažnai lankydavosi ne tik Tūbinių atlaiduose, bet ir pas savo seserį Stanislavą Brokštėnuose. Stanislavos, jos seserų Bronės ir Teodoros, brolių Vlado bei Juozo tėvas Petras Noreika(1980-1920), ir pusbrolių Prano ir Zigmo tėvas Kazimieras Noreika(1884-1950), buvo broliai, o visų senelis Simeonas Noreika(1855-1936).
Pirmoji kumunija. Bendikai Alfonsas, Aloyzas ir Augenijus kartu su pusbroliu Petru Noreika ir pussesere Liuda Noreikaite ir kitais vaikais iš aplinkinių kaimų kartu su savo poterių mokytoja Verpečinskaite ir Tūbinių klebonu.
Pirmoji Komunija. Pirmoje eilėje iš kairės Aloyzas ie Alfonsas Bendikai, trečias Petras Noreika, Augenijus Bendikas. Antroje eilėje Kazė Noreikienė, Verutė Noreikiaitė, Stanislava Noreikaitė Bendikienė.
Pirmoji Komunija.
Petro Noreikos išleistuvės į kariuomenę
Petro Noreikos išleistuvės į kariuomenę
i
Akimirka iš Vlado Noreikos šeimos gyvenimo. Aplankė dukros Liudos šeima iš Vilniaus.
Petras(centre) žiūri ar yra kozirių...
Petro Noreikos šeima, Šilalė, apie 1990 m.
Petro ir Onos Noreikų sūnūs: Laimonas su jaunesniuoju broliuku Tomu, ir Gintaras su savo augintiniu Šilalė, 1986 m. Gyvenimas nestovi vietoje. Giminės, savo tėvų ir senelių tradicijas perėmė jaunoji karta. Petro ir jo žmonos Onos šeimoje išaugę sūnūs ne tik nepamiršo giminės tradicijų bet ir sėkmingai jas įgyvendina. Sūnus Gintaras Noreika yra Krašto apsaugos savanorių pajegų(KASP) Šilalės kuopos vadas. Jis pasekė prieškario Lietuvos kariuomenės puskarininkio Tauragės KA būrio vado Felikso Noreikos pavyzdžiu, visam gyvenimui pasirinko kariškio profesionalo profesiją. Tarnybą pradėjęs kaip šauktinis, pakviestas vieneriems metams, susidomėjo profesionalia tarnyba ir įstojo į Lietuvos Karo Akademiją. Baigus akademiją jam buvo suteiktas leitinanto laipsnis.
Lietuvos Karo Akademijos(LKA), absolventų isleistuves. Gintaras Noreika rikiuotėje antras iš dešinės, 1996 m
Gintaras(centra) su pirmojo burio kariais, 1997 m Tarnybą pradėjęs 1996 metais, Gintaras Noreika pasižymėjo Krašto apsaugos savanorių pajegose(KASP) Žemaičių apygardoje, kilo pareigose iki kuopas vado, užsitarnavo kapitono laipsnį.
Gintaras Noreika tarnyboje KMMDB - su tarnybos draugais 1997 m. G. Noreika praėjo mokymus Nevados dykumoje, Amerikoje, vėliau vyko į tarnybą su 4-ąja NATO šalių kontingento pamaina į Afganistano Goro provinciją.
Gintaro pratybos- JAV, Šiaures Karolinoje, 1997 m.
Tarnyba Afganistano Goro provincijoje, 2007 m. G. Noreika vėliau dirbo Klaipėdoje, šiuo metu toliau tęsia tarnybą KASP 3-ioje rinktinėje, yra Šilalės savanorių kuopos vadas, atlieka sportinės veiklos ir patriotinio švietimo darbą mokyklose ir jaunimo tarpe.
Gintaras Noreika, 2010 m.
Šilalės pėstininkų kuopos karių savanorių lauko pratybos Sakalinės miške, 2010 m. Susitikimai Priėmęs palikimą senolių žemęsenojoje sodybvietėje Kiaukuose prie dvikamienio ažuolo gražiai tvarkosi Petro Noreikos sūnus Laimonas, atverdamas ją ir gausiems giminių palikuonių susitikimams. Akimirka svečiuose pas savus, Šilalėje
Liudos Noreikaitės Macijauskienės gyvenimo akimirkose atostogų vakaras kartu su Saboniu ir Marčiulioniu. Nuotrauka iš L. Macijauskienės albumo.
Vlado ir Kazės Noreikų auksinė vestuvės, 1991 m rugpjūtis
Noreikų giminės susitikimas tėviškės žemėje Kiaukuose, prie dvikamienio ažuolo. Nuotraukos centre giminės vyriausieji Vladas Noreika su žmona Kaze Stulgaite Noreikiene. Giminės šventės proga Vlado ir Kazės Noreikų auksinės vestuvės.
Upynoje. Noreikų giminės susitikimas 2000 m.
Vlado Noreikos giminės susitikimas prie dvikamienio sodybos ažuolo 2017 m. vasara. Nuotrauka iš G. Noreikos albumo. Nuotraukoje nėra vieno svarbiausių Noreikų susitikimų iniciatoriaus, brolio Petro.
Susitikimas Petro Noreikos mirties metinių minėjimo proga. Kiaukai, 2018 m. rugpjūčio 20-21 d. Benjamino B. nuotrauka 2017 m. jam buvo lemtingi, jo gyvenimas nutrūko, šeima ir visa giminė likome giliame liūdesyje.
Piligrimai iš Brokštėnų mamos Stanislavos Noreikaitės Bendikianės gimtinėje prie dvikamienio Ažuolo. Centre vyriausias Vlado Noreikos sūnus Mindaugas. Kiaukai, 2018 m.
Noreikų sodybvietė 2016 m. Mama, močiutė ir promočiutė Teodora Daukilaitė Noreikienė, Antano žmona, Simono Noreikos marti, sulaukusi 92 m. amžiaus savo gyvenimą baigė Debliuose, Bronislavos Noreikaitės Kasiliauskienės sodyboje, 1974 metais, palaidota Tūbinių kapinėse.
Koplytstulpis su rūpintojėliu , Deblių vienkiemyje, Bronislavos Noreikaitės Kasiliauskienės sodyboje. Autorius tautodailininkas Alfonsas Bendikas, 2018 m.
Koplytstulpis su rūpintojėliu, Kiaukų k., buv. Vlado Noreikos sodybos vietoje, šalia dvikamienio ažuolo. Autorius tautodailininkas Alfonsas Bendikas, 2018 m. Sodyboje prie dvikamienio ažuolo statomas atminimo ženklas naujosioms kartoms primins jų protėvius, čia išaugusias dideles šeimas, pasklidusias po Pasaulį ir iš čia kilusius palikuonis. Verutės Noreikaitės Krištanienės prisiminimai Liudos Noreikaitės Macijauskienės prisiminimai, giminės istorijos epizodai Genutės Kasiliauskaitės Kuprienės prisiminimai Plakatas Noreikai, paruoštas giminės susitikimui Brokštėnuose, 2012 m. Koplytstulpis rūpintojėlis Kiaukų k., buv. Vlado Noreikos sodybos vietoje. Autorius tautodailininkas Alfonsas Bendikas, 2020 m.
|