Senojo Payžnio kaimo apylinkės.
Tolumoje Beinorių sodyba
Šiuose, buvusio labai gyvybingo Payžnio kaimo laukuose, kadaise buvo daug sodybų. Kairėje matomas mišku apaugęs Pakėvio kalnas. Sovietinės valdžios vienkiemių naikinimo vajaus daugelis sodybų ir iki šių dienų neišliko.
Sodybos prie Yžnės iš paukščių skrydžio, 2017 m.
B E I N O R I A I
Beinorių sodyboje bitynas nuo senų laikų Pirmasis iš Beinorių vaizdingoje vietoje Paižnio kaime įsikūrė Pranciškus Beinorius(1895-1968), vedęs ūkininkų Gečų dukrą Oną.
Beinoriai jaunystėje
Payžnio km. gyventojo Stasio Šimučio šeima. Kairėje sėdi St. Būdvytytės Šimutienės sesuo Eugenija, apie 1935 m. Iš P. Beinorio šeimos nuotraukų rinkinio.
Beinoriai po daugelio metų Balsių pradine mokykla, mokytojas Beinoris, 1-3 klasės, 1975 m.
Beinoriai, apie 1960 m. Iš kairės vyrai: Jonas, tėvas Pranciškus , priekyje mama Ona ir Jono Beinoriaus žmona Eugenija(1927-2011). Eugenija Beinorienė, kaip ir jos vyro Jono mama Ona, šalia vandeningos Ižnės praleido visą gyvenimą.
Senolė Ona Beinorienė(1883-1966)
Prie senosios sodybos
Tiltas per Yžnę, susisiekimas su kaimynais Dapkais.
Kaimynai Stanislovas Černiauskas ir Jonas Beinorius bityne Beinorių sodyboje, apie 1980 m.
Užaugęs netoli Švėkšnos, didelėje 7 brolių šeimoje, Pranciškus Beinorius turėjo net du brolius kunigus: Vincentą ir Joną.
Jonas Beinorius(kaireje) su bendramoksliu kunigų seminarijoje.
Kunigas Jonas Beinorius(1908 -1833-1985). 1933 m., baigęs Telšių kunigų seminariją, J. Beinorius buvo Skuodo, Klaipėdos gimnazijos kapelionas. Nuo 1940 ūjų, daugiau negu 15 metų buvo Tauragės klebonas.
Ilgus metus klebonavęs Tauragėje, kalėdodamas pas parapijiečius J. Beinorius nepamiršdavo apsilankyti pas savo brolį Pranciškų, Paižnio kaime. Nuotraukoje J. Beinorius šalia Tūbinių klebonijos apie 1960 m. Po 1955 m. J. Beinorius buvo Mažeikių, Žarėnų-Latvelių, Veiviržėnų, Palangos klebonas. Nuo 1965 m. – kanauninkas.
Kunigai Vincentas ir Jonas brolio Pranciškaus Beinoriaus laidotuvėse Tūbinėse, 1968 m. 1975–1985 m. J. Beinorius buvo Telšių vyskupijos kurijos kancleris. Mirė 1985 metais, palaidotas Švėkšnos kapinėse esančiame Beinorių šeimos kape. Beinorių šeimos kapavietė Švėkšnos kapinėse. Iš Prano Beinorio albumo
Žemaičių plento tiesimo darbuose ir Paižnio kaimo gyventojai Petras Luganeckis(1919-1985) su savo tėvu Juozu. Stipresni ūkininkai prie kelio tiesimo darbų dirbo su savo arkliais bei vežimais. Iš Petro Luganeckio rinkinio.
Gegužinė ant Dievyčio kalno, apie 1936 m. Iš P. Beinorio šeimos nuotraukų rinkinio.
Šienpjūtė Payžnio kaime, 1947 m. Iš P. Beinorio šeimos nuotraukų rinkinio.
Paižnio kaime, 1947 m. Iš P. Beinorio šeimos nuotraukų rinkinio.
Iš P. Beinorio šeimos nuotraukų rinkinio.
„Kur kasi, ten – lavonas..."
Taip apie Payžnio kaimo senkapį pasakoti pradeda seniausias kaimo gyventojas Jonas Beinorius. 89-erių senolis Payžnyje praleido visą gyvenimą ir savo akimis matė ne tik arimuose išmėtytus žmonių kaulus, bet ir girdėjo ne vieną šiurpią istoriją apie netoli jo namų palaidotą žmogų... Anot V.Statkevičiaus, Payžnio senkapis buvo surastas labai seniai. Apie jį dar 1899-aisiais rašė Lietuvos archeologas ir muziejininkas Fiodoras Pokrovskis, 1926 m. - Petras Tarasenka, vėliau - dar daugiau kitų tyrinėtojų. Yra žinoma, jog kaime kadaise būta pilkapių, kuriuos ardant, aptikta be galo senų, II-IV amžiaus dirbinių. Spėjama, kad šioje vietoje buvo laidojama net du tūkstančius metų. Nuo 1963-iųjų Payžnyje surinkta virš 230 senovės dirbinių. VI-VIII a. gyventojai buvo laidojami pietinėje senkapio dalyje, kadangi ten rastas įmovinis ietigalis, profiliuota plunksna, lankinė skliutakojė segė, juostinė apyrankė, puošta skersinių rantelių grupėmis, kryžinis smeigtukas su rombine išpjova kryžmos viduryje bei kiti tiems laikams būdingi dirbiniai. Iš kadaise J.Beinoriaus pasodintų kelių drebulių išaugo tikras miškas Nedideliame plote tvarkingai augantys laibastiebiai medžiai - bene vienintelis kapinaičių skiriamasis ženklas. Kad čia kadaise atgulė nemažai mūsų protėvių, išduoda ir dar vienas akcentas - senas medinis viduryje miškelio stovintis kryžius. Pasak J.Beinoriaus, jį čia pastatęs Vaclovas Jonikas - minėto slapta čia palaidoto vyriškio giminaitis... Birutė SRĖBALIŪTĖ
|