Tūbinėj ant kapų... Iš Teresės Ūksienės eilėraščio "PASIKLAUSTI GALIU", rinkinys "TĖVYNE, TIK TAU GYVENU" Laidotuvės "...Mano giminės vyrai, jauni ir stiprūs, Pakelkit mano karstą ant pečių Ir išneškit, kaip priklauso – kojom į priekį – Iš visų namų, kuriuose gyvenau Ir klydau, kai maniau, kad jie mano. O mažiausias iš jūsų, tas, kur šiandien gal dar nė negimęs, Te paima mano, jaunų dienų, jo nepažinotos, nuotrauką Ir te nueina eisenos priekyje, Idant niekas netrukdytų mudviem stebėtis – Koks nuostabus pasaulis! Atrandant ir išeinant. Kad niekas jo neužstotų... Mano giminės moterys, Gražios, kantrios ir išmintingos, Skubinai užgesinkit bičių vaško žvakes, Atverkit visus langus, duris, Išneškit užtiesalus į saulę, Idant išsivadėtų mirties kvapas Kol laidotuvininkai pareis iš kaimo kapinaičių. Be manęs. Paskui denkit stalus baltom lino staltiesėm, Te susėda už jų tie, kas drauge gyveno Ir tegu kalba, tarsi skaitytų atminties knygas – Ką priklauso sakyti – vien gera. Te neprasitaria, jei ir pagalvotų – Kaip paprasta laidoti seną, Nes viskas yra taip, kaip turi būti – atėjo metas, Tik kaip sunku atrasti teisingus žodžius – Kalbėdami vien gera tepasakom pusę tiesos. Paskutinius žodžius. Jūs nežinot, kad karste tėra vien mano šešėlis – Aš gi jau kadai esu išėjusi – nepastebėta, Kas dieną, kas naktį, kiekvieną akimirką. Tuo lengvučiu praėjusio gyvenimo šešėliu Kartkartėmis sugrįšiu į jūsų sapnus. Nebijokit manęs..." Iš buv. Vabolių k. gyventojos Dalijos Kiliesienės,- knygos "Kintančios žodžių prasmės"
Pagal rastus seniausius bažnytinius metrikų įrašus galima teigti, kad laidojimai Tūbinių lauko kapinėse intensyviau pradėti apie 1800-uosius metus. Neparapijinėse, vadinamose lauko(lot. Eulyandro) kapinėse, tuo laikotarpiudažniausiai buvo laidojami naujagimiai kūdikiai ir asocialūs asmenys. 1806 m. mirties liūdijime įrašyta, kad Tūbinių lauko kapinėse(Eulyandro Tūbinensis) palaidotas Šilalės parapijos gyventojas iš Tūbinių, Georgijus(Jurgis) Mažeika.
Dvarininkų, būsimų Tūbinių bažnyčios fundatorių, Teklės ir Ignacijaus Jacevičių dukros Apolonijos 1806 m mirties metrike nurodyta, kad ji palaidota Šilalėje. Tūbinėse nei parapijos nei bažnyčios tuo laikotarpiu dar nebuvo. Apolonija Jacevičiūtė, kaip ir jos mažametis brolis Anastazijus Marcelijus, gimęs ir miręs 1804 metais, dar buvo laidojami Šilalės parapijinėse kapinėse. Gali būti, kad mažamečių vaikų mirtis, ir jų laidojimas tolimoje Šilalėje, paskatino dvarininkus Ignotą ir Teklę Jacevičius didelei aukai funduoti bažnyčios ir Šv. Kryžiaus kelio kalvarijų koplyčių statybą ir kurti kapines Tūbinėse. Ant kalnelio, kur dabar yra senosios Tūbinių kapinės, buvo pastatyta Šv. Veronikos koplyčia ir įrengta 6-oji kalvarijų stotis. Šventoriuje pastatytoje 12-os stoties mūrinėje Šv. Kryžiaus koplyčioje Jacevičiai įrengė mauzoliejinio tipo rūsį savo šeimos palaidojimų kriptoms.
Tūbinių kapinių šv, Veronikos koplyčia,VI kalvarijų stotis. Tūbinių kapinės, apie 1960 m Senieji Tūbinių kapinių kryžiai.
Kazimiero Vyštarto kapas
"CZIONAJ JILSAS KŪNAS S+P KAZIMIERA WISZTARTA, PRASZA SUKALBĖTI WINA AMŽINA ATILSĮ, 1907 M.
Seniausių kapinėse išlikusių metalinių paminklų amžius siekia 1882-1887 metus.
Originalus užrašas viename jų senovinėmis rašmenimis skelbia:
"Cze ilsas pelenaj s.p. Tamosziaus ir jo paczios Anieles Druktejnių. Praejnanczių prasza atsiduksieti už duszes. Ta minawone statyta 1887 m."
Tūbinių kapinės, apie 1950 m
Tūbinių kapinėse palaidotas vienintelis šiuo metu žinomas kunigas Antanas Baškus Pokariu sovietinė valdžia nesistengė kad kunigams būtų gerai, visaip persekiojo. Jau 1945 m. buvo atimta visa Tūbinių bažnyčios žemė, 1949 m. nacionalizuota ir klebonija, kur gyveno kunigas Antanas Baškus; patalpų reikėjo naujai atidaromai septynmetei mokyklai. Patyręs pažeminimą, kun. A. Baškus glaudėsi skurdžiame Sankaliėnės namelyje, kur pasiligojęs 1951 metais mirė. Kun. Antano Baškaus laidotuvės Tūbinėse, 1951m rugpjūčio 18 d.
Prie karsto(iš kairės) baltais rūbais bažnyčios patarnautojas Boleslovas Kelpša, antra klebono sesuo, trečia patarnautoja, vadinama Basike, ketvirta kunigo sesuo kartu šeimininkėlė Eleonora Baškytė. Nuotrauka iš V. Montrimo rinkinio.
Tūbinių kunigo A. Baškaus laidotuvės, Nuotrauka iš M. Juškytės Petrauskienės albumo.
Tūbinių kunigo A. Baškaus laidotuvės, Nuotrauka iš E. Mikalauskienės albumo. Kunigo Antano Baškaus(1886-1951) kapas Tūbinių kapinėse.
Parapijiečių prisimenamas kaip ypatingai geros širdies, kunigas tremtinys A. Baškus vienintelis Tūbinėse dirbęs, čia miręs ir šalia esančiose kapinėse palaidotas. Kunigo Antano Zdanavičiaus artimūjų kapas Kunigo Antano Zdanavičiaus mamos Angelės Zdanavičienės kapas, 2017 m.
Angelės Zdanavičienės kapas Tūbinių kapinėse. Liūdi sūnus kunigas Antanas Zdanavičius ir jo brolis Vladas.
"Palaiminti tie, kurie klauso dievo žodžio ir laikosi jo"
Šventojo rašto žodžius ant motinos kapo, parinko jos sūnus kunigas Antanas Zdanavičius.
A Zdanavičius gyvenimo saulėlydyje buvo Veiviržėnų parapijos altarista, ten pat mirė ir Veiviržėnų bažnyčios šventoriujepalaidotas.
Tūbiniškio kun. A. Zdanavičiaus kapas Veiviržėnų bažnyčios šventoriuje, 2017 m. Ant paminklinio akmens iškalta atversta knyga šalia užrašyta: "Eik namo ir tebūnie tau kaip tikėjai" Kunigas išgyveno 101 m. Net 34 m. jis buvo Veiviržėnų parapijos altarista.
Mediniai kryžiai kapinėse. llgamečio Tūbinių ir Vainuto bažnyčių vargonininko Stasio Pintverio senasis antkapinis paminklas. Prie vyro kapo Juzefa Macaitė Pintverienė su sūnumi, apie 1955m.
Iš kairės antrame plane Mykolas Stankovičius gyv. Brokštėnų dvare. Priekyje jo pusseserė Stasė Stankovičiūtė Bytautienė atvykusi iš Kauno, toliau tūbiniškė Aleksandra(Olė) Dabkutė ir Kazimieras Dapkus iš Jakaičių km. Nuotrauka iš Elvyros Gudelienės rinkinio.
"Metai bėga kaip upelio vanduo". Prie artimūjų kapo iš kairės Kazimieras Jakas, Augustas Pintveris, Elena Pintverienė ir Ona Macaitė Jakienė. Iš Pr. Jako nuotraukų rinkinio.
Iš A. Noreikos šeimos albumo
Kapinės, 1980 m.
Artimūjų palydos amžinajam poilsiui
Laidotuvė iš Pajerubinio k, Zalcienės nuotrauka
Nuotrauka iš Kalniškių k. gyventojo A. Lankausko rinkinio Į Tūbines iš Brokštėnų, Stanislavos Noreikaitės Bendikienės laidotuvės, 1972 m.
Albinas Kaulius iš Pajerubynio į Tūbinių kapines. Iš V. Zalcaitės rinkinio
Buv. Tūbinių, vėliau Vainuto bažnyčios vargonininko Stanislovo Pintverio laidotuvės. Laidotuvių procesiją iš Vainuto į Tūbines lydėjo pakelės bažnyčių varpų garsai. Nuotrauka iš V. Montrimo nuotraukų rinkinio.
Nuotrauka iš A.Lukošiaus rinkinio
Nuotrauka iš V. Lukoševičienės rinkinio
Jurgio Mikalausko laidotuvės , Tūbinės, 1958 m. rugpjūčio 18d. Nuotrauka B. Mikalauskaitės Mockevičienės.
Muzikanto Prano Zandovo laidotuvės. Nuotrauka iš V. Noreikos šeimos nuotraukų rinkinio.
Nuotrauka iš P. Beinoriaus rinkinio
Laidotuvės Tūbinėse. Iš Angelės Mačaitytės Vilkanauskienės albumo
Iš Muntvydaitės Genutienės -Tūbinėse
Juozo Žymančiaus laidotuvės
Vytauto Lukošiaus laidotuvės
Tūbinių giesmininkai.
Tūbinių giesmininkai vyrai, dalyvavę vyskupo J. Staugaičio palydose, 1928m. V. Lukoševičienės nuotraukų rinkinio
Tūbiniškiai nuolatiniai bažnyčios choristai, švogeriai ( iš kairės) A.Pintveris, P. Macas ir K. Jakas, apie 1950 m.
Nuotrauka iš A.Pudževio nuotraukų rinkinio
Kapinės 2012 m. Kapinės, 2016 m.
Tūbinių kapinės iš aukštai, 2016 m.
Eilėraštis iš buvusio Dargalių k. gyventojo, kun. Vl. Juškio kūrybos.
|