Šiek tiek aktualios istorijos:
Tarpukariu mokyklose privalomai dėstomas dalykas Tėvynės pažinimas buvo jaunimo mokymo proceso dalis. Todėl užplūdus bolševikams, pirmiausiai nukentėjo "pavojingiausia" visuomenės dalis mokytojai, kurie nesitaikstė su primetama ideologija ir asmenybės žlugdymu. Mokytojų protestas išryškėjo 1940 m. vasarą:
Aktyvaus visuomenininko, Kiaukų pradžios mokyklos įkūrėjo ir mokytojo Antano Račkausko šeimos suėmimas ir išvežimas į Sibirą su pačia pirmąja trėmimų banga 1941m. birželio 14-18 dienomis buvo skaudus smūgis Tūbinių ir Kiaukų bendruomenei ir nusistovėjusiems santykiams. Bet tai buvo tik pradžia sistemingos, Nepriklausomos Lietuvos griovimo sistemos.
1940-1941 m. represijoms atrenkami pagal klasiu principa. 1944-1947 m priešu tapo kiekvienas lietuvis. Iš viso per kalėdines baudžiamąsias akcijas sovietų čekistinė kariuomenė nužudė 482 o per pirmąjį „išvaduotojų“ veiklos pusmetį – 2489 žmones. Tik kas dešimtas iš jų turėjo galimybę ginklu pasipriešinti baudėjams. Dar daugiau nei 13 tūkstančių buvo suimti ir atsidūrė kalėjimuose bei lageriuose, 24 tūkstančiai paimti į Raudonąją Armiją iš kurios nemaža dalis nebegrįžo – žuvo fronte arba mirė nuo išsekimo ir ligų. Skaičiuojama, kad vien 1944-aisiais vienokia ar kitokią „išvaduotojų“ prievartą patyrė apie 100 tūkstančių Lietuvos gyventojų
Pagal A. Račkausko artimūjų prisiminimus, netikėtai atvykus baudėjų transportui, susiruošti A. Račkauskams buvo duota pusę valandos, su galimybė pasiimti reikalingos mantos tik iki 100 kg. Mašinoje, kur buvo kraunama menka manta, jau sedėjo mokytoja Noreikaitė. Į gyvulinį vagoną tolimai kelionei pateko visa A. Račkausko šeima ir kūdikio besilaikianti jo žmona...
Daugiau apie Tūbinių mokytojo, Kiaukų naujos mokyklos įkūrėjo ir mokytojo A. Račkausko ir jo šeimos likimą ir gyvenimą tremtyje skaityti jo prisiminimuose "Prisikėlę gyventi", skyrelyje Mokytojas Antanas Račkauskas
SKELBIMAS
DĖMESIO, KRAŠTIEČIAMS
KIAUKŲ IR APLINKINIŲ KAIMŲ GYVENTOJAMS, BUVUSIEMS KIAUKŲ PRADŽIOS MOKYKLOS MOKINIAMS
gerb. Vilniaus vyskupas Darius Trijonis planuoja skirti laiką Kiaukams ir
PAŠVENTINTI
KIAUKŲ MOKYKLOS ATMINIMO AKMENĮ
Šiuo atminimo paminklu buvę mokiniai ir kraštiečiai nusprendė paminėti ir įamžinti Kiaukų mokyklos mokytojo Antano Račkausko ir jo įkurtos mokyklos atminimą.
ŠVENTĖ PRASIDĖS š. m. Rugpjūčio mėn. 1 d. 11 Val. šv. Mišiomis Tūbinių bažnyčioje.
Smulkesnė informacija pateikta organizatorių skelbime laikraštyje
"Šilalės Artojas", 2020 06 23 d. Nr 49., ir svetainės puslapyje Kiaukai
Ši plokštė su užrašu greitai bus sumontuota, jai skirtoje vietoje šalia Atminimo akmens.
Z. Astrauskas prie savo kūrybos paminklo Kiaukams. Dar tebevyksta darbai, aplinkos tvarkymas, bet pabaiga nebetoli.
Smulkesnė informacija apie mokyklos ir kitų atminimo ženklų šventinimo iškilmes skaityti puslapyje Kiaukai ir kituose susijusiuose straipsniuose pagal nuorodas:
Būrelis Kiaukų jaunimo, kaip teigiama, prie senosios, galbūt pirmosios Kiaukų pradinės mokyklos. Iš Elenos Dargužytės Mikalauskienės albumo
Kiaukų pradžios mokykla.
Istorijos epizodai ir mokykla ir jos mokytojai
Pradinė mokykla Kiaukuose pradėjo veikti tarpukaryje 1931 metais. Kurioje vietoje buvo atidaryta pati pirmoji mokykla tiksliai nėra nustatyta. Tačiau žinoma, kad prieš karą keletą metų mokykla veikė Jono Rimkaus gyvenamajame name, kurio viename gale buvo įrengtos klasės.
Jono Rimkaus, sodyba Kiaukų kaime, įsikūrusi ant Noralio kranto, netoli buvusios Kiaukų dvarvietės. Nuotrauka iš R. Vedeikienės rinkinio.
Knygose apie Šilalės kraštą randamos žinios, kad nuo 1931 m. iki 1934 m. Kiaukų mokyklos vedėju dirbo Albinas Monstvilas. Mokytojui A. Monstvilui, kartu su žmona, dirbusia Tūbinių pradžios mokykloje, išvykus į Šilalę, Kiaukuose 1934 m. dirbo mokytojos cenzą įgijusi Pranė Petrauskaitė. Nuo tų pačių 1934 m. iki 1936 m. Kiaukų mokykloje dirbo mokytojų seminariją baigusi Antanina Bagočiūnaitė Jurevičienė. Nuo 1936 m. iki 1938 m. mokytojos cenzą įgijusi Ona Tamašauskaitė. 1938 m. rudenį, Kiaukų mokykla iš Jono Rimkaus sodybos išsikėlė. Ją savo žmonos tėviškėje Trijonių sodyboje įkūrė ir joje mokytojavo į Kiaukus iš Tūbinių atsikėlęs mokytojas Antanas Račkauskas.
Kiaukų pradinės mokyklos mokiniai su mokytoja Ona Tamašauskaite prie mokyklos Rimkų gyvenamojo namo. Antra mergaitė šalia mokytojos stovi Bronė Brazauskaitė(Zalcienė), trečia, aukštėliau, Adelė Kauliūtė (Vismantienė), dešinėje tikybos mokytojas, Tūbinių parapijos klebonas Domininkas Masiulis, 1937 m.
Mokytojas A. Račkauskas mokykloje dirbo iki 1941 m. birželio mėn. kada buvo ištremtas į Rusijos gilumą. Vėliau(1949 m.) mokykloje dirbo Pranas Zalca, 1950 m. mokytoja Starinskytė, 1954 m. mokytoja Marytė Pintverytė-Knyzelienė, 1954-~1960 m. mokytoja Antanina Žėkaitė- Bernotienė. Apie metus laiko, 1957-aisiais mokykloje dirbo mokytoja Donata Daujotienė.
Kiauku pradžios mokykla, 1938 -XI.8 d.
Ant nuotraukos užrašas: "E. Astrauskytės atmintelė iš pr. mokyklos". Nuotrauka iš Petro Kvederio albumo, pateikė Z. Astrauskas. Dėl vietos kuriame pastate mokykla abejojama.
Pastato langai skirtingi ir nuo Rimkų sodybos ir nuo Račkausko sodybos gali būti dėl to, kad nuotrauka daryta prieš remontą. Kartu su mokiniais nusipaveikslavusio kunigo tapatybė tikslinama. Yra žinių, kad kunigas buvo Rimkų gimineje. Tūbinėse tuo metu dirbo ir tikybos pamokas mokyklose vedė kun. D. Masiulis.
Kunigas 1938 m. nusipaveikslavęs su Kiaukų mokyklos mokiniais. Nuotraukos darymo vieta nežinoma. Iš R. Pociūtės Vedeikienės rinkinio.
Kiaukų mokyklos klasės mergaitės mokykloje Juozo Pociaus sodyboje. Mokykla buvusi A. Račkausko sodyboje tuo metu buvo remontuojama. Kristinos Macikaitės Paliutienės nuotrauka. Mokytoja Žibelienė.
Kiaukų pradinės mokyklos antros klasės mokiniai. Salomėja Kauliūtė: "Prisiminimui, kada aš ėjau į antrają klasę..."Salomėja nuotraukoje antroje eilėje pirma iš dešinės, 1949 m. Nepatvirtintais duomenimis dešinėje mokytojas Pranas Zalcas
Trys nuotraukos palyginimui: Pranas Zalcas-Kiaukų(1949 m.), Užgirių ir Lauksodos pradinėse mokyklose.
Pagal informaciją, kurią suteikė Mindaugas Noreika, tuo metu Kiaukų pradinėje dirbo mokytojas Pranas Zalcas.
Kiaukų pradinės mokyklos mergaitės, 1950 m. Mokytoja Starinskytė. Iš J. Trijonytės Musvydienės albumo.
Kiaukų pradinė, mokytoja Starinskytė, apie 1950 m.
Kiaukų pradinė mokykla, antrą klasę baigiant, visų mokinių nuotrauka. Angelės Trijonytės, 1952 m.
Kiaukų pradinė mokykla, mokytoja Marytė Knyzelienė. Angelės Trijonytės nuotrauka, 1954 m.
Tūbinių, Payžnio ir Kiaukų pradinių mokyklų mokytojai. Metodinio ratelio susirinkimuose kartais dalyvaudavo iki 15 žmonių. 1954 m. pavasaris
Kiaukų mokiniai ketvirtokai po egzaminų Tūbinese, 1954 m.
Kairėje stovi mokytoja Antanina Bernotienė. Mokinius galima išskirti į tris eiles:
I eilėje iš kairės J. Trijonis, St. Noreikaitė, E. Trijonytė ir St. Trijonytė.
II- eilėje: Mačaitis, P. Kaulius, Dajoraitė, Vedeikis Juozas.
III eilėje: J. Štangvaltas, Pr. Kvestys, Dajoras, Vl. Benėta, Jonas Vedeikis.
Dryžų k. pradžios mokykla, mokytoja Gurauskaitė(?) 1955 05 28
Mokytoja Antanina Bernotienė(kairėje) su drauge Šilalėje, 1954 m. žiema
Mokytojos Antanina Bernotienė ir Maryte Knyzelienė Kiaukuose, 1955 metų ruduo.
Kiaukų pradinės mokyklos mokiniai. Mokytoja Antanina Žėkaitė Bernotienė stovi kairėjė, dešinėje mokytoja Donata Daukilienė 1955-56 m. m. Iš Redos Bernotaitės - Šleževičienės albumo.
Kiaukų pradinės mokyklos mokiniai. Mokytoja Antanina Žėkaitė Bernotienė stovi kairėjė, dešinėje mokytoja Donata Daukilienė 1955-56 m. m. Iš Donatos Daukilienės albumo.
Žvejyba su geriausia drauge Gudauskaite ant Akmenos liepto, 1956 m. vasara. Iš Redos Šleževičienes albumo
Mokytojos Antaninos ir Antano Bernotų šeima prie Kiaukų pradinės mokyklos. Nuotraukoje Antanina(Žėkaitė) sėdi su balta bliuskele, kairėje jos draugė Bronė Krasauskienė, taip pat mokytoja. Centre sėdi Bernotų sūnus Virginijus, 1957 m.
Kiaukų mokykla buvusioje Račkauskų sodyboje, 1957 m. pavasaris.
Mokytojas Alius Jankauskas(kairėje, pavaduojantis A. Bernotienę) ir mokytojas Poška.
Kiaukų pradinės mokyklos mokiniai, apie 1959-V-29 d.
Kairėje stovi mokytoja A. Bernotienė, dešinėje Marytė Pintverytė?(Knyzelienė).
Vaikai viršuje iš kairės trečias Pranas Gudauskas, ketvirtas Jonas, šeštas Antanas Jurgutis, Žibelis, penktas Bukauskas Juozas, iš dešinės trečias Stasys Kvederis, ketvirtas Petras Kvederis, prieš jį Benas Trijonis., kairiau, per viena vaiką, Pranas Trijonis,
Mokykla(vieta nežinoma)-Iš Muntvydaitės Genutienės rinkinio
Kiaukų ir Pajėrubynio vaikai. Bendra nuotrauka po pirmosios komunijos.
Antra eilė-tėvai: Trijonienė, Juozas Kantminas, jo žmona Angelija(Trijonytė), Kristina Kvederienė, Petras Kvederis ir Petras Savickis su žmona.
Pirma bendrosios eilė-vaikai iš kairės: Rolandas Trijonis, Zina Pintverytė, Vida Kontminaitė, Loreta Kvederytė, Sonata Kvederytė, Elytė Kvederytė, Marytė Savickaitė ir Petras Savickis.
Obelyno mokyklos klasė -Iš Muntvydaitės Genutienės rinkinio
Daugiau apie Kiaukų pradžios mokyklos Atminimo akmens šventinimą ir Kiaukų istoriją skaityti čia.
|